Solidarność Wielkopolska - Zwycięstwo polskich opiekunek w Szwajcarii
Zwycięstwo polskich opiekunek w Szwajcarii
Poniedziałek 28 lipca 2014

W piątek 11 lipca oficjalnie zakończył się strajk polskich opiekunek osób starszych w Zurychu. Był to pierwszy w historii tego kraju strajk zorganizowany przez Polki pracujące w tym zawodzie.

Strajk dotyczył Polek pracujących w firmie Primula. Kobietom obiecywano ośmiogodzinny dzień pracy, darmowe zakwaterowanie i miłą atmosferę pracy. Dobra znajomość niemieckiego nie była przedstawiana jako konieczna. Po przyjeździe do Szwajcarii okazało się, że muszą pracować niekiedy 24 godziny na dobę, choć są wynagradzane za ośmiogodzinny dzień pracy, za mieszkanie płacą same i to bardzo dużą kwotę. Nadgodziny nie są dodatkowo płatne, podobnie jak praca w niedzielę i święta. Gdy pracownice wyrażały niezadowolenie i domagały się swoich praw, były z dnia na dzień zwalniane i wyrzucane z mieszkań. 

 

Jak poinformował Adam Rogalewski, przedstawiciel OPZZ w związku Unia, strajk oficjalnie zakończył się 11 lipca. 

 

Zgodnie z porozumieniem opiekunki, zamiast stawki minimalnej w tym zawodzie (18,55 franków za godzinę), będą zarabiały – w zależności od wykształcenia i doświadczenia zawodowego – odpowiednio: 22 franki za godzinę osoba bez wykształcenia i doświadczenia zawodowego, 25 franków za godzinę dla osoby z 4-letnim doświadczeniem zawodowym, 27,50 franków za godzinę dla osób z wykształceniem i uznanym w Szwajcarii dyplomem. Opiekunki otrzymają również trzynastą pensję, a ich czas pracy zostanie zmniejszony z 50 do 42 godzin tygodniowo.

 

- Bardzo się cieszę z wyniku strajku, a przede wszystkim z tego, że dzięki porozumieniu Unii z pracodawcą uzyskałyśmy dobre i sprawiedliwe warunki pracy. Naszym strajkiem pokazałyśmy polskim obywatelom oraz wszystkim innym emigrantom w Szwajcarii, że walka o swoje prawa się opłaca – powiedziała cytowana przez biuro prasowe OPZZ jedna z polskich opiekunek, Renata Banaszczyk z Olsztyna. 

 

Jak dodaje Rogalewski, to przełomowy krok na drodze do uświadomienia naszych obywateli, że ze swoimi problemami w pracy nie są sami i że dzięki szwajcarskim związkom zawodowym mogą skutecznie przeciwstawić się wykorzystywaniu i uzyskać sprawiedliwe warunki pracy.

 

aja

www.solidarnosc.org.pl