Solidarność Wielkopolska - Upamiętniono ofiary stanu wojennego
Upamiętniono ofiary stanu wojennego
Wtorek 15 grudnia 2020

Złożeniem wieńców, kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, tablicą Wojciecha Cieślewicza, głazami Piotra Majchrzaka, o. Honoriusza tablicą Ofiar Stanu Wojennego w krużgankach oo. Dominikanów, pomnikiem Ofiar Czerwca 1956 r. oraz Mszą św. w kościele oo. Dominikanów wielkopolska „Solidarność” uczciła pamięć Ofiar stanu wojennego wprowadzonego w Polsce 13 grudnia 1981 r.

- Mimo upływu 39 lat od tamtego bolesnego zdarzenia nie wiemy tak naprawdę, ile jest ofiar stanu wojennego. Szacuje się było ich od siedemdziesięciu do stu. Tysiące było internowanych i aresztowanych. Jeszcze inni zostali wyrzuceni z pracy, uczelni, a wielu również z kraju. To są już przeogromne liczby osób, więc jeżeli dzisiaj mówimy o wolności i cieszymy się tą wolnością, to trzeba mieć świadomość tego, że kiedyś ludzie musieli za to oddać życie - powiedział  Jarosław Lange, przewodniczący wielkopolskiej Solidarności.

Obchody - z powodu covidowych obostrzeń miały ograniczony charakter. Wraz z z Jarosławem Lange kwiaty przy pomniku Poznańskiego Czerwca 1956 r. złożyli przedstawiciele działaczy opozycji, a także m.in. marszałek województwa Marek Woźniak, wicewojewoda Maciej Bieniek i zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski, dyrektor poznańskiego oddziału IPN Rafał Reczek, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Poczet sztandarowy wystawili członkowie Prezydium Zarządu Region Wielkopolska NSZZ „Solidarność”.