Solidarność Wielkopolska - Solidarność ma 34 lata
Solidarność ma 34 lata
Poniedziałek 8 września 2014

Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych to okazja do świętowania w radosnej atmosferze.  Jest co świętować i z czego się cieszyć, chociaż my, Polacy, mamy tendencję do celebrowania raczej tych smutnych rocznic niż tych radosnych. Trzeba wreszcie nauczyć się cieszyć z tego, co nam się udało. A „Solidarność”, i to czego dokonała, jest jedną z takich rzeczy.

Po raz siódmy na motorach

Tegoroczne - trwające dwa dni – obchody 34 rocznicy urodzin „Solidarności” miały bardzo urozmaicony charakter. Rozpoczęły się w sobotę 30 sierpnia widowiskową i głośną Paradą Motocyklową na ulicach Poznania, w której uczestniczyło ponad 400 motocyklistów - większość z Wielkopolski, ale przyjechali też goście z innych regionów.

O tym, że była to udana impreza świadczy relacja na portalu chopperowo.com: „jednym z punktów obchodów Dnia Solidarności i Wolności jest Parada Motocyklowa, która w tym roku odbyła się już po raz siódmy. Cały Plac Mickiewicza (ten z Pomnikiem Ofiar Czerwca 1956 - Poznańskie Krzyże) po brzegi wypełnił się lśniącymi i kolorowymi maszynami wszystkich chyba rodzajów - od trajek do skuterów.

Motocykliści zaopatrzeni w okolicznościowe chusty okrążyli miasto i zakończyli swój widowiskowy przejazd na ul. Miedzianej, gdzie czekał na nich poczęstunek (wcale nie symboliczny) oraz koncert grupy Joker Band.
Była, poznańską gwarą mówiąc, kicha z grilla, były pajdy chleba ze smalcem i kwaszone ogóry. Nie mogło też zabraknąć złocistego płynu, tak wielbionego przez motocyklistów (i nie tylko)”.

Na biesiadę przed siedzibą Zarządu Regionu zaproszeni zostali obecni związkowcy oraz ci, którzy zakładali Związek przed laty, i którym „S” jest bliska, mimo że dzisiaj z różnych względów nie są jej członkami. Rozmowy i wspomnienia trwały do późnych godzin wieczornych.

Msza św. w intencji „Solidarności”

Głównym punktem obchodów jubileuszowych była Msza św. odprawiona 31 sierpnia w kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela pod przewodnictwem abpa Grzegorza Balcerka, potem nastąpił uroczysty przemarsz pod pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 r.

Przewodniczący wielkopolskiej „S” Jarosław Lange powiedział: - Postulaty „Solidarności” nadal są aktualne. Cały czas musimy walczyć o prawa człowieka i pracownika. Wiele spraw codziennego dnia nas różni i powoduje narastanie emocji. Należy jednak pamiętać, że nie jest najważniejsze to, co nas różni, ale to w jaki sposób się różnimy. Jeżeli będziemy potrafili robić to pięknie, to będziemy realizować dziedzictwo Sierpnia 1980 r. 

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele wojewody, władz samorządowych i miejskich, organizacji, instytucji i urzędów oraz liczne poczty sztandarowe organizacji zakładowych NSZZ „S” i członkowie Związku.

Nadwarciański spacer

W godzinach popołudniowych odbyła się impreza plenerowa Nadwarciański spacer. Stanisław Regen, działacz wielkopolskiej „S” przepłynął 7 km trasę między mostem Przemysła I a mostem Chrobrego. W tym czasie kilkunastu biegaczy przebiegło pętlę między poznańskimi mostami.

Turniej piłkarski

Momentami w ulewnym deszczu rozgrywany był III Turniej Piłkarski z okazji Dnia Solidarności i Wolności. Podobnie jak przed rokiem pierwsze miejsce wywalczyli piłkarze Pro-Met Koźmin Wielkopolski. W finale pokonali SSL Grant 1:0. Trzecie miejsce zajęła drużyna WSPiA. W imprezie wzięło udział 11 zespołów.

Najlepszym strzelcem został Aleksander Naglik z Solid Logistic, a najlepszym bramkarzem Patryk Szulc z Pro-Met Koźmin Wielkopolski.

Współorganizatorami poznańskich obchodów byli: Region Wielkopolska NSZZ „S”,  Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Starosta Poznański, Prezydent Poznania.

Uroczystości rocznicowe odbywały się również w innych miastach 

Członkowie leszczyńskiej „S”, przedstawiciele miejscowego Oddziału Prawa i Sprawiedliwości, niezawodny przyjaciel „Solidarności” Piotr Mądry oraz  organizacje zakładowe z: LOB S.A., Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej  Sp. z o.o.,  Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. J.A. Komeńskiego, PKP Zakład Linii Kolejowych, MOZ Oświaty i Szkolnictwa Wyższego, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, a także z Zakładu Wodociągów  w Kościanie i Sekretariatu Rolnictwa NSZZ „Solidarność” złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia  roku 1980 znajdującym się nieopodal Pomnika Konstytucji 3 Maja. 

Refleksją o znaczeniu Porozumień Sierpniowych podzielili się ze zgromadzonymi Karol Pabisiak, szef leszczyńskiej „S”, oraz Jarosław Lange, przewodniczący Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ „S”.

Po ceremonii gości zaproszono na uroczyste posiedzenie Rady Oddziału, podczas którego wręczono statuetki „ROBOTNIKA ZWYCIĘZCY”  Józefowi Niemczynowskiemu i Hieronimowi Tomaszewskiemu za długoletnią zaangażowaną pracę na rzecz Oddziału NSZZ „S” w Lesznie. 

Mszą św. w kościele Świętej Rodziny i złożeniem kwiatów pod pamiątkowym obeliskiem na Rondzie Solidarności pilscy związkowcy oraz przedstawiciele lokalnych władz i organizacji uczcili rocznicę powstania „Solidarności”.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do siedziby Oddziału, gdzie przy  ciastkach  i  kawie  dzielili  się  wspomnieniami  oraz dyskutowali o bieżących  wyzwaniach stojących  przed  NSZZ „S”.

Śremscy związkowcy zgromadzili się na uroczystej Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa, po której złożyli kwiaty pod pamiątkowym obeliskiem w al. „Solidarności” przy rondzie Jana Pawła II.

Uroczystościom oficjalnym towarzyszyła biesiada  organizowana tradycyjnie od lat na urodziny „Solidarności”.

bn, bg, ad, az