Solidarność Wielkopolska - Rocznica ,,S” w Radiu Poznań
Rocznica ,,S” w Radiu Poznań
Środa 30 września 2020
Fot. T. Jędraszczak

Przy wspaniałym torcie z logo 40-lecia świętowali członkowie i sympatycy ,,Solidarności” z Radia Poznań. Przy Berwińskiego 5, w poznańskiej rozgłośni radiowej, ,,Solidarność” działa od samego początku – od gorącej jesieni 1980 r. Wtedy formalnie w poznańskim oddziale ówczesnego Radiokomitetu, łączyła pracowników radia i telewizji. Ale radiowcy zawsze czuli pewną odrębność: - „W karnawale ,,Solidarności” zelżała autocenzura, a potem zaczęły się gry z cenzorami. Dziennikarze nabrali odwagi” - wspomina ten czas jeden z uczestników tamtych wydarzeń.

Po 1989 r., poznańscy radiowcy realizowali etos ,,Solidarności” – dziennikarze, technicy i ludzie z obsługi dbali o jakość misji mediów publicznych: bezstronność, apolityczność i dziennikarski obiektywizm. Rozgłośnia Polskiego Radia w Poznaniu, działająca jako Radio ,,Merkury”, była instytucją liczącą się w Wielkopolsce i całym kraju.

Ostatnie lata to jednak czas zmian. Rocznicowe spotkanie na moment pozwoliło zapomnieć o codziennych problemach. Odświętny nastrój połączył zebranych. Organizacja Zakładowa NSZZ ,,Solidarność” w Radiu Poznań skupia nie tylko znanych od wielu lat dziennikarzy, ale też ciekawych ludzi innych profesji: takich jak realizator dźwięku Joachim Krukowski, z którego talentu korzystało wielu uznanych artystów, albo zawsze przyjazny, pomocny i uśmiechnięty Jacek Liersch – na co dzień dbający o radiową siedzibę. Swoim niepowtarzalnym, bamberskim humorem umilił czas emerytowany pracownik radia Aleksander Kubel.

Radiowa Solidarność, działa w specyficznym, odmiennym niż większe organizacje związkowe, środowisku. Udało się jej zachować niezależność i samorządność. Ale tak jak Sierpień 80 zmienił robotników, tak tradycja i etos ,,Solidarności” zobowiązują także ludzi pracujących dziś słowem.

Jacek Kosiak, przewodniczący NSZZ ,,Solidarność” Radia Poznań