Solidarność Wielkopolska - Przeciw prywatyzacji MPGM
Przeciw prywatyzacji MPGM
Poniedziałek 26 września 2011

20 września br. ok. 300 pracowników poznańskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej S.A. przez dwie godziny protestowało przed Urzędem Miasta przeciwko planowanej prywatyzacji Spółki.

         Dzień i miejsce manifestacji zostały wybrane nie bez powodu. Tego dnia radni miejscy mieli obradować na temat prywatyzacji spółki. Ostatecznie punkt ten spadł z porządku obrad.

         Pracownicy obawiają się o swoje miejsca pracy. Dotychczas nikt z nimi nie rozmawiał. O zamiarze sprzedaży firmy dowiedzieli się z mediów. Mówią, że właściciel, czyli władze miasta, zapomniał o swoich pracownikach traktując ich jako potencjalnych klientów urzędów pracy i odbiorców zasiłków dla bezrobotnych.

         Zdaniem protestujących prywatyzacja Spółki pogorszy również sytuację lokatorów, szczególnie w sferze wysokości czynszów i warunków mieszkaniowych.

         Sprzedaż firmy zapewni miastu jednorazowy wpływ do kasy szacowany obecnie na 10 mln zł. Tymczasem majątek nieruchomy MPGM, zyski i zasoby finansowe przewyższają tę kwotę. Spółka przynosi miastu ok. 2 mln rocznie – napisano w petycji przekazanej na ręce wiceprezydenta Poznania Mirosława Kruszyńskiego.

         Z petycji dowiadujemy się ponadto, że MPGM zarządza ok. 700 wspólnotami mieszkaniowymi oraz 70 budynkami o nieuregulowanym stanie prawnym, w których mieszka 988 najemców, administruje też ok. 17 tys. lokali będących w zasobie komunalnym miasta Poznania. Na zlecenie zarządza także budynkami prywatnymi. Ma wpływ na funkcjonowanie takiej liczby mieszkań (a zatem i rodzin) w mieście jak żaden inny zarządca - oprócz wielkich spółdzielni mieszkaniowych.

         Organizatorami manifestacji były zakładowe związki zawodowe: „Solidarność” i OPZZ oraz Rada Pracowników. 

***

21 września doszło do spotkania związkowców z wiceprezydentem Poznania Mirosławem Kruszyńskim. Nie przyniosło ono żadnych rezultatów, strony pozostały przy swoich stanowiskach. Następne rozmowy zaplanowano na 28 września.

b