Solidarność Wielkopolska - Obchody 40. rocznicy zamknięcia ośrodka internowania dla kobiet w Gołdapi
Obchody 40. rocznicy zamknięcia ośrodka internowania dla kobiet w Gołdapi
Poniedziałek 1 sierpnia 2022
Fot. T. Białaszczyk

W dniach 22 – 24 lipca 2022 r. odbyły się uroczystości upamiętniające internowane w 1982 roku kobiety – działaczki „Solidarności” i NZS, przywożone z całej Polski do Ośrodka Odosobnienia w Gołdapi.

Ośrodek odosobnienia dla kobiet opozycji w Gołdapi zorganizowano w dawnym ośrodku wczasowym Radiokomitetu. Przebywały tam kobiety w różnym wieku i z różnych środowisk. Zostawiły daleko rodziny – dzieci, mężów, rodziców. Od stycznia do lipca 1982 roku przewinęło się przez ten ośrodek ponad 700 kobiet. Po latach wiadomo, że nie były to przypadkowe osoby. Po internowaniu większość była zaangażowana w działalność podziemną, część wyjechała na emigrację, gdzie też były zaangażowane w działania na rzecz Polski i Polaków.

Elementem obchodów 40. rocznicy zamknięcia ośrodka w Gołdapi była konferencja naukowa na temat ośrodka i losów internowanych kobiet. W ramach uroczystości w konkatedrze NMP Matki Kościoła odprawiona została Msza Św. Odsłonięto również tablicę dziękczynną dla mieszkańców za okazane w czasie internowania wsparcie.

*****

W Ogólnopolskim Ośrodku Odosobnienia dla Kobiet w Gołdapi, w okresie 6 stycznia 1982 do 22 lipca 1982, były internowane działaczki opozycji antykomunistycznej. Doświadczyły wszechstronnej pomocy duchowej i materialnej od życzliwych Mieszkańców Gołdapi wspomaganych przez Kościół.

Wdzięczne „Gołdapianki”, 24 lipca 2022 r.

tysol.pl

*

Z ówczesnego Regionu Wielkopolska w Gołdapi były internowane: Krystyna Laskowicz, Izabela Cywińska, Aleksandra Bessert, Ewa Szadkowska, Ewa Siarkiewicz-Bivand, Joanna Lewicka, Marlena Grobecka, Barbara Napieralska, Julita Inglot, Eulalia Kochańska, Alicja Siwik, Bolesława Borowska. Z Regionu Leszczyńskiego: Dorota Kubiak, Anna Martynów, Alicja Orzałkiewicz, Ewa Więcek.

Społeczność Gołdapi oraz „Gołdapianki” - adresatki bezinteresownej pomocy - po zakończeniu uroczystej mszy świętej.